EIGASAI 2014

EIGASAI 2014

20.1. 2014 - V pondělí 20. ledna si v 18:40 budeme povídat o Festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2014. Naším hostem bude Robin Heřman, programový ředitel festivalu.

Festival japonského filmu a kultury EIGASAI 2014 začíná již tuto středu!

Již tuto středu 22. ledna bude za účasti řady významných osobností a více než desítky velvyslanců v pražském kině Lucerna zahájen 7. ročník festivalu EIGASAI, který potrvá celý týden, až do úterka 28. ledna.

Festival uvede celkem 16 japonských celovečerních filmů, velkou část z nich v české premiéře. Neméně bohatý a originální bude i doprovodný program.

V letošním roce uplyne 50 let od tokijské olympiády v roce 1964, události, která se stala jedním z nejvýznamnějších symbolických mezníků v poválečných dějinách Japonska. Do Tokia by se olympijské hry měly opět vrátit za 6 let, v roce 2020, na což se Japonsko začíná velmi intenzivně připravovat. To obojí jsou důvody, proč jeden z podtitulů letošního festivalu zní „Olympijské Japonsko“ – a také proč se slavnostního zahájení festivalu zúčastní osobnosti, které jsou symboly českých olympijských úspěchu v Japonsku, paní Věra Čáslavská a pan Dominik Hašek. Dalším symbolickým „kmotrem“ festivalu je houslista pan Pavel Šporcl, velvyslanec dobré vůle pro Rok výměny mezi zeměmi Visegrádské čtyřky a Japonskem, jehož slavnostním zahájením je právě festival EIGSAI. Není to kombinace náhodná – právě hudba a sport totiž představují nejpevnější vazby mezi našimi zeměmi a Japonskem.

Dramaturgie letošního festivalu je nesena mottem „Vykročme vstříc nepravděpodobnému!“. Mimořádné schopnosti nindžů, neuvěřitelné výkony sportovců či bubeníků, boj vůle a víry o prolomení hranic nemožného i to, jak s tím vším zamíchají lidské city – to jsou styčné body snímků z historie, ze sportovního prostředí, ale i animovaných filmů, které festival letos uvádí. Přestože většina snímků má výrazný akční náboj, velká část z nich diváka překvapí nezvykle bohatou výtvarnou dimenzí ve stylu japonské nové vlny a strhujícími hereckými výkony, často vycházejícími z tradic japonského divadla kabuki a bunraku. K uměleckým vrcholům festivalu nepochybně patří působivé dokumentaristické eposy Tokijská olympiáda (Tókjó Orimpikku, režie Ičikawa Kon, 1965) a Ondekoza – bubenická legenda (Za ondekoza, režie Kató Tai, 1981/94), artový akční snímek Sarutobi Sasuke – jiný příběh (Ibun Sarutobi Sasuke, režie Šinoda Masahiro, 1965), fascinující herecké výkony přinášejí snímky Spiknutí klanu Jagjú (Jagjú ičizoku no imbó, režie legendární Fukasaku Kindži, 1978) či Hercova pomsta (Jukinodžó henge, režie Ičikawa Kon, 1963). Příznivci nindžcu a karate jistě uvítají prvotřídní snímky Příběh nindži (Šinobi no mono, režie Jamamoto Sacuo, 1962) a Černý pásek (Kuro-obi, režie NAGASAKI Šun’iči, 2007), vysoce autenticky zobrazující tato bojová umění a jejich filosofii. Milým odlehčením programu jsou absurdní komedie ze sportovního světa Zápasník sépie (Ika resurá, režie Kawasaki Minoru, 2004) a Pekelný baseball (Džigoku Kóšien, režie Jamaguči Júdai, 2002) – ten je navíc typickou ukázkou proslulého japonského černého humoru.

Doprovodný program festivalu přinese mj. pražskému publiku dosud neznámé frašky Lišky z ostrova Sado (Sado kicune) a Mandarinky (Kódži) v podání Malého divadla kjógenu (režie Šigejama Motohiko, sobota 25. 1. od 19 h.) či tradiční hudební happening s bubny taiko (skupina Wadaiko yosa yosa, neděle 26. 1. od 16.15 h.). Program bude mít i svou praktickou složku – v sobotu i v neděli dopoledne bude probíhat otevřený trénink nindžucu pro všechny zájemce bez ohledu na věk a zkušenosti (Bujinkan Dojo Prague, tělocvična A1 v budově Strojní fakulty ČVUT na Karlově náměstí), v sobotu odpoledne jsou děti i dospělí zváni k účasti na dílnách tradičních japonských výtvarných disciplín v Mramorovém sále paláce Lucerna. V tomtéž sále bude ke shlédnutí i komorní výstava ikebany, o níž se postará pražská pobočka školy Sógecu, či možnost zahrát si tradiční deskovou hru go pod vedením zkušených instruktorů. Po celou dobu konání festivalu mají návštěvníci možnost prohlédnout si v prostorách Kavárny Lucerna výstavu působivých výtvarných fotografií Zdeňka Thomy nazvanou „Chuť čaje = Chuť zenu“ a alespoň na chvíli zapomenout na hektický ruch kolem sebe.

Slovo k dramaturgii:
Vykročme vstříc nepravděpodobnému


Je možné, aby jeden bojovník rozprášil celou armádu? Je možné, aby někdo uběhl 10 km za 25 minut? Principielně asi ano, ale je to vrcholně nepravděpodobné. A jakým způsobem toho dosáhnout a v čem vidět motivaci – to už je sotva dostupné tajemství. Kdo na ně dosáhne, stává se v očích smrtelníků mýtickou, či chcete-li pohádkovou bytostí.

Každá kultura má své pohádky a mýty, kde spojením výjimečných či nadpřirozených schopností, lásky, nezlomné vůle a sebeobětování cosi pravdivého vítězí (přinejmenším v srdcích posluchačů) – a to i tehdy, když prvoplánová výhra nakonec (nebo snad prozatím?) spadne do klína reprezentanta temných sil.

V letošních filmech (stejně jako v tradičních pohádkách) je rozdělení dresů na první pohled nepravděpodobně schématické – odráží však to, co se děje v nitru každého z nás. Každý z nás má v sobě černý a bílý tým a koučuje jejich souboj.

Oprostěmež se od předsudků ploché racionality a smiřme se s tím, že zázraky se dějí – ale má-li jim člověk dát průchod, musí mít nejen pevné přesvědčení a srdce otevřené, ale také zatnout zuby a často i plivat krev...

Robin Š. Heřman, programový ředitel festivalu Eigasai

Vstupné na jednotlivé projekce činí 80 Kč, permanentka na weekend je za 400 Kč, V.I.P. akreditace na celý festival za 700 Kč. Jednotlivé vstupenky je možno zakoupit i on-line na webových stránkách festivalu, permanentky jsou v prodeji v pokladně kina Lucerna (každý promítací den od 12 hodin do začátku poslední projekce).

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění se souběžnými českými a anglickými titulky.

www.eigasai.cz

bez autora