R1 Goat
Právě hraje:
VELKÁ SEDMA
09:00 - 11:00
on-line přehrávač
Festival krátkých filmů

Festival krátkých filmů

15.1. 2014 - Ve středu 15. ledna si v 18:40 budeme povídat s Karlem Spěšným o Festivalu krátkých filmů.

Festival krátkých filmů, který organizuje tým Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, se uskuteční již podeváté v pražském kině Světozor od 16. do 19. ledna 2014.

Mezinárodní soutěži se letos o Hlavní cenu s finanční odměnou dva tisíce eur a dvě Zvláštní uznání poroty utká osmnáct filmů. Pestrou soutěžní mozaiku, vybranou z více než tisícovky filmů z 35 zemí, letos tvoří příběhy z Austrálie, České republiky, Číny, Dánska, Francie, Islandu, Kanady, Nepálu, Německa, Rumunska, Spojených států, Španělska, Švédska a Velké Británie. „Reprezentují čtrnáct zemí, osmnáct osobitých filmařských přístupů a dokazují, jak žánrově pestrý, vtipný, poetický i dramatický dokáže film být. A jsou, myslím, i odpovědí na otázku, v čem jsou krátké filmy výjimečné oproti těm celovečerním,“ uvedl programový ředitel festivalu Karel Spěšný.

Sekce Panorama, která každoročně představuje krátké filmy, jež bodovaly na prestižních festivalech a v hlasováních akademií, letos uvede filmy, které si jako své favority vybraly festivaly v Cannes (Safe, Jižní Korea) a Berlíně (Soud, Francie), Evropská, Americká a Britská filmová akademie (Smrt stínů, Belgie, Sophia a Richie, USA a Plavec, UK).

Jedním z nejzajímavějších programů tohoto roku jsou bezpochyby dvě sekce představující krátkometrážní tvorbu australské skupiny filmařů tvořících ve společné produkcí s názvem Blue TongueFilms. Na svém kontě mají již dvacet krátkých, pět celovečerních filmů a jednu nominaci na Oscara. Program Blue TongueFilms představí dvanáct jejich krátkých filmů od roku 2003 po současnost.

„Ráda bych upozornila na program PolishShorts uvádí, pět krátkých filmů z posledních čtyř let, které reprezentovaly polskou produkci na mezinárodních festivalech
.Program připravila Krakowská filmová nadace, která se již pět let stará o mezinárodní festivalovou propagaci a distribuci polských krátkých filmů.“ prozradila Radka Weiserová z programového oddělení festivalu.

Oblíbená sekce experimentálních forem a nových médií Labo, představí také například nový krátký film nizozemského animátora a režiséra Rosta Osamělé kosti nebo úžasný několikaminutový portrét výtvarníka Stručná historie Johna Baldessariho, jež doprovází krásný zvučný hlas Toma Waitse.

Tradičně nejdiváčtější sekcí festivalu bývá právě ta tematická; v letošním roce je sestavena z filmů, které zachycují Divné dny, které se nám tak někdy přihodí. Program nabídne například francouzský film Unaven být krásným s Denisem Lavantem v hlavní roli nebo odhalení, s kým že si to povídá Sandra Bullocková ve svém nejnovějším filmu Gravitace přes vysílačku.

Domácí krátkometrážní produkce bývá obvykle zastoupena především studentskými filmy. Letos se v programu kromě filmů natočených v uplynulém roce na pražské FAMU a písecké FAMO představí také hudební klip režiséra filmu Neplavci, který v uplynulých dvou letech zazářil na mezinárodních festivalech a nový krátký film režiséra Martina Krejčího.

BrutalRelax Show je „půlnoční“ program pro diváky se zálibou ve filmech s prvky horroru, trashe či zcela nespoutané imaginace. Zve například na příběh o Vlámech a Valonech zápolících o bowlingovou kouli, lásce až za hrob, o Richardovi, který v noci vídá věci, které by jiného zabily, pomstě vánočních stromků, o celosvětové noční můře, jejímž hrdinou můžete být právě vy a na jednu brutálně vyladěnou operní árii…Sobotní noční show bude provázet herečka Simona Babčáková.

Publikum bude moci opět napříč všemi sekcemi vybrat film, který získá Cenu diváků.

Zájemci mohou zakoupit vstupenky na jednotlivé bloky za 80 korun.

Další informace www.pragueshorts.com

bez autora