FORUM 2000 V PRAZE

FORUM 2000 V PRAZE

20.9. 2017 - Od neděle v Praze probíhá 21. konference Forum 2000...

Dvacátý první ročník konference Forum 2000 s názvem Jak posílit demokracii v nejisté době se uskuteční ve dnech 8. – 10. 10. 2017 v Praze a v dalších městech po celé České republice. Mezi více než stovkou významných delegátů letos nebude chybět kníže Albert II. monacký nebo bývalý rakouský prezident Heinz Fischer.

Konference Forum 2000 bude reagovat na výzvy, před kterými stojí současný demokratický svět. Demokracie se ocitá na historické křižovatce, důvěra v instituce upadá a víra v demokracii slábne. Demokratické procesy se paradoxně často stávají prostředkem k nástupu autoritářů a k podkopání demokratických struktur. Tradiční liberální vize ztrácejí v rámci turbulentního vývoje světa na síle. Je to konec demokracie, jakou známe? Stojíme na prahu systémové změny? Ztratila demokracie schopnost reagovat na změny ve společnosti a technologický pokrok? A jak lze těmto negativním trendům čelit? Na tyto a mnohé další otázky se letošní konference Forum 2000 pokusí odpovědět.

Na účastníky konference čeká i letos program čítající několik desítek přednášek a diskuzí. Mezi potvrzenými delegáty jsou kníže Albert II. monacký, bývalý rakouský prezident Heinz Fischer, dále bývalý starosta Reykjavíku Jón Gnarr, generální tajemník Organizace amerických států Luis Almagro, lidskoprávní a environmentální aktivista a bývalý prezident Malediv Mohamed Nasheed, politologz Harvardovy univerzity Yascha Mounk, prezident Rádia Svobodná Evropa Thomas Kent či profesorka islámských a mezináboženských studií Mona Siddiqui.

KOALICE PRO DEMOKRATICKOU OBNOVU (CDR)
V rámci konference bude také 10. října oficiálně zahájena činnost Koalice pro demokratickou obnovu (Coalition for Democratic Renewal, CDR), globálního seskupení intelektuálů, aktivistů a politiků, která usiluje o změnu intelektuálního a kulturního klimatu společnosti ve prospěch demokracie. Byla vytvořena v reakci na rozšiřování moci a vlivu autoritářských režimů a souběžného oslabování demokratických systémů zevnitř.

Koalice si klade za cíl systematickou intelektuální obranu liberální demokracie. Chce napomáhat formulování přesvědčivých argumentů, ovlivňovat veřejnou diskusi a hledat řešení problémů, kterým demokracie čelí,“ upřesňuje Jakub Klepal, ředitel Nadace Forum 2000 a jeden ze signatářů CDR. Ustavující dokument koalice, tzv. Pražskou výzvu za demokratickou obnovu (Prague Appeal for Democratic Renewal), podepsalo více než 180 osobností, mezi nimi  například Garry Kasparov, Francis Fukuyama, Bernard-Hénri Levy, Nathan Law, Anne Applebaum, Ivan Havel, Rosa María Payá, Timothy Garton Ash nebo Richard Gere.

FESTIVAL DEMOKRACIE

Letošní Forum 2000 opět nabídne doprovodný program v podobě Festivalu demokracie v datech 5. - 12. 10. 2017 v Praze a dalších městech. Vrcholem festivalu je Festivalové pondělí, které proběhne dne 9. 10. 2017 na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) a které návštěvníkům nabídne bohatý různorodý program. Na piazzettě se bude prezentovat 38 neziskových organizací včetně Nadace Forum 2000, budou zde stánky s občerstvením a výstavy na panelech. Dále zde projde satirický průvod Sametové posvícení, pobaví Vás stand-up comedy od Školy improvizace a z hudebního programu se můžete těšit například na kubánskou disidentskou kapelu Porno Para Ricardo nebo na českou kapelu Johannes Benz. V době 2. - 12. 10. 2017 zde bude dále k poctě Václava Havla a jeho přátelství s bývalým vůdcem lidu Tibetu k vidění fotografická výstava o životě a odkazu tibetského dalajlamy.

Všem návštěvníkům bude také na konferenci k dispozici mobilní aplikace Forum 2000, která je ke stažení na konferenčním webu. Hlavní část konference Forum 2000 se tradičně uskuteční v paláci Žofín a v Goethe Institutu. Vybrané akce pak proběhnou také v Pražské křižovatce, v Evropském domě a na dalších místech.

Nadace Forum 2000 naplňuje odkaz Václava Havla prostřednictvím podpory demokratických hodnot a respektu k lidským právům, rozvoje občanské společnosti a posilování náboženské, kulturní a etnické tolerance. Vůdčím světovým osobnostem, myslitelům a odvážným jednotlivcům ze všech oblastí života poskytuje prostor, kde mohou tato zásadní témata sdílet a otevřeně o nich diskutovat. Na konferenci Fora 2000 již vystoupili například Princ Hassan bin Talál, Yohei Sasakawa, Bill Clinton, Oscar Arias Sánchez, Jeho Svatost dalajlama, Henry Kissinger, Šimon Peres, Mario Soares, Širín Ebadí, Sergej Kovaljov, Nicholas Winton nebo Madeleine Albright.

bez autora