R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
00:00 - 06:00
on-line přehrávač
EMA V MEETFACTORY

EMA V MEETFACTORY

7.10. 2017 - Erika M. Andersonaka EMA, poprvé zahraje v Praze a to v MeetFactory v pátek 13. října...

„A v co doufáš ty?“ ptá se ve své výpovědi o současné Americe noise-folková písničkářka EMA  

Erika M. Andersonaka EMA, poprvé zahraje v Praze a to v MeetFactory v pátek 13. října. Přiveze sebou nejnovější desku Exile in the Outer Ring - obraz současné Ameriky, kde v jednom světě platí lidi za kafe pět dolarů, zatímco jiní mizí na předměstích s mexickými večerkami a už o nich nikdy neuslyšíte. Nečekejte ale žádné sociální srdceryvné písničkaření. Nové album je noisové, zpěvačka si hraje se zvuky a nebojí se experimentovat. 

EMA se narodila v Jižní Dakotě, v zemi, kde udělat si obrázek o tom, co je chudoba a „whitetrash“ není zrovna problém. Živná půda pro její nejnovější desku Exile in the Outer Ring, která vyšla 25. srpna 2017 na labelu City Slang. Zpěvačka začínala v kapele drone-folkové Gowns, brzy se ale pustila na sólovou cestu a v roce 2010 debutovala albem LittleSketches on Tape. Rozhodně jí vyneslo pozornost hudebního scény, takže když světlo světa spatřila druhá deska Past LifeMartyredSaints (2011)rozpoutalo se EMA šílenství. Pitchfork okorunoval album známkou 8.5 a nazval ho „překrásnou kolekcí písní o bolesti a ztrátách.“ Hrnuly se přirovnání k Patti Smith, CatPower nebo Kim Gordon ze SonicYouth, EMA prostě byla „new band oftheday.“  

Jestli se v něčem EMA podobá zpěvačkám, ke kterým byla za svou kariéru přirovnávána, tak je to její silná osobnost. Za každou písní, kterou složí, si stojí, nebojí se zpívat o nepříjemných tématech a všeobecně působí jako člověk, který to má v hlavě poměrně dost jasně srovnané. Nové album Exile in theOuter Ring to dokazuje. Pitchfork sice slevil oproti předchozímu albu o půl bodu, ale nadšení přetrvalo. Všeobecná témata strachu a bolesti se přetavily do konkrétnější formy. Album je často označováno jako politické, vznikalo v době, kdy už bylo jasné, že Trump bude příštím americkým prezidentem a jistá skepse, co s národem svobody bude, je na něm patrná. Není to ale deska, která by jasně hlásala, co je dobré a co ne, je to spíše výpověď o době, kdy přejdete ulici a jste najednou v jiném světě. V době, kdy desku připravovala, žila EMA na portlandském sídlišti – světě odosobněné pracující třídy, mexických večerek, amerických vlajek, které prázdně plápolají ve větru a prázdných obchoďáků. „Outer Ring označuje ideu, že jsou lidé často vytlačováni z městských center, protože si prostě nemůžou dovolit tam žít. Ale také to může naopak značit to, že se stěhujete do města, protože na venkově nemáte žádný život,“ vysvětluje zpěvačka svou představu, kterou chtěla zachytit na novém albu.  

Píseň Breathalyzer, kde se zpěvaččin hlas prodírá tornádem hluku, pulzující FireWater Air LSD, život vězeňských gangů popisující song AryanNation nebo jednoduchá Down and Out, kde se EMA jednoduše ptá „what are youhopingfor?“ Střípky příběhů, které tvoří jeden velký příběh současné Ameriky. Jak ale zpěvačka sama říká: „Není to úsměvný příběh, nečekejte šťastný konec.“ Fanouškům, kteří přijdou v pátek 13. října do MeetFactory ale na tváři úsměv určitě nějakou dobu vydrží – málokdy se poštěstí vidět naživo zpěvačku, která pravděpodobně bude jednou z hlavních ikon naší doby.  

Supportem bude multimediální projekt vizuální umělkyně a hudebnice Nadii Buyse z Německa – Dubais.  

Více:

https://emaband.bandcamp.com/
https://dubais.bandcamp.com/

Vstupenky:

330 Kč na www.meetfactory.cz
330 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
400 Kč na místě  

Předprodeje:

Ticketportal, Ticketpro, GoOut.cz a www.meetfactory.cz  

Další koncerty v produkci / koprodukci MeetFactory:
19. 10. Austra (CA) + Ela Minus (CO)
31. 10. Black Lips (US) 8. 11. MosesSumney (US) + Tawiah (UK)
9. 11. Low Roar (IS)
10. 11. TOPS (CA)
14. 11. Mount Kimbie (US)
15. 11. TOKiMONSTA (US)
16. 11. Bohemian LikeYou& AM180: John Maus (US)
23. 11. Michelle Gurevich (CA) + TwinSons (UK)
12. 12. Sleep Party People (DK)   

bez autora