R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
01:00 - 06:00
on-line přehrávač
THE LOVER NA NULTÉM BODU

THE LOVER NA NULTÉM BODU

12.7. 2017 - Vycházející hvězda islandské choreografie se poprvé představí v České republice....

V rámci Mezinárodního divadelního festivalu Nultý bod budou mít diváci šanci vidět islandskou tanečnici, choreografku a performerku Báru Sigfúsdóttir. Její sólo s názvem The Lover bude k vidění 22. července v Divadle v Celetné, kde každoročně Mezinárodní festival Nultý bod probíhá. Díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci mechanismů EHP se toto představení pro diváky uskuteční zdarma. Nutná je pouze rezervace přes goout.cz.

Představení The Lover je velmi intimní, minimalistická, vizuální fyzická performance této islandské choreografky a tanečnice. Bára Sigfůsdóttir svou choreografii tvoří ze záchvěvů, pulsů a nepostřehnutelných tělesných iniciací vysílaných divákům jako SOS kód. The Lover je dílo s velmi působivou scénografií, obnažující se na pozadí majestátného obrazu Noémie Goudal, francouzské umělkyně, která se s neúprosnou fascinací zabývá nedefinovatelným prostorem mezi skutečností a imaginací, mezi reálnem a vidinou. Hudební složku vytvořil známý islandský hudebník BORKO.

Samotné sólo se skládá ze dvou částí, ve kterých můžeme pozorovat vzestup a pád živočišného druhu. První polovina je naplněna růstem a potencí, druhá rozkladem a destrukcí. Představení obnažuje pocit odcizení, nezvykle silnou vlnu pocitů  milování i vyhoštění, a zároveň porozumění a něhy. Jedná se o dílo existenciální, lidská samota a odcizení jsou symptomatické pro dnešní dobu a je důležité si připomínat, že tyto pocity není možné vytlačit z našeho vědomí, ale že je nutné jim porozumět a změnit je v pozitivní hodnoty. Zároveň je potřeba si uvědomit silnou vazbu člověka k přírodě a krajině, ze které pochází.

V rámci pobytu Báry Sigfúsdóttir v Praze se uskuteční také její dvoudenní workshop pro studenty umění a mladé umělce na pražské HAMU a třídenní choreografický workshop pro českou uměleckou skupinu Spitfire Company.

Bára Sigfúsdóttir

Dílo Báry Sigfúsdóttir je velmi osobní. Její islandský kulturní původ a vlastní životní zkušenosti jsou zdrojem inspirace pro její tvorbu. Tato mladá choreografka se zajímá o lidské bytosti, jejich existenci, chování, činy a přání, tak aby na ně mohla odkázat ve své choreografii. Zároveň zkoumá, jak může stejný pohyb mít několik záměrů a nových asociací pouhým přidáním malých změn v opakování. Práce Báry Sigfúsdóttir je charakteristická svou výjimečnou performativní kvalitou a potřebou vyjádřit se svou unikátní pohybovou řečí. Její choreografický způsob vyjadřování je charakteristický a vhodný pro její specifickou tělesnou strukturu. Záměrné používání částí těla odděleně je nástrojem, jímž chce choreografka vyprávět nový příběh. Zároveň sama komunikuje s obecenstvem přímým a identifikovatelným způsobem, díky vyváženému souladu mezi vyprávěním, abstrakcí a teatrálností.

Choreografická cesta Báry Sigfúsdottir má jednoznačně vzestupnou tendenci. Zařazení do programů festivalů a divadel jako jsou Juli Danse v Amsterdamu či Théâtre National de Chaillot v Paříži jsou toho důkazem. Práce této islandské performerky je velmi ceněna také na severské taneční scéně, což dokládá i fakt, že byla vybrána v letech 2014 i 2016 na přehlídku Ice Hot Nordic Dance Platform, kde jsou prezentována nejlepší severská představení vzniklá vždy v uplynulých 2 letech. V současné době Bára Sigfůsdóttir žije a pracuje v Bruselu.

V rámci pobytu Báry Sigfúsdóttir v Praze se uskuteční také její dvoudenní workshop pro studenty umění a mladé umělce na pražské HAMU a třídenní choreografický workshop pro českou uměleckou skupinu Spitfire Company.

bez autora