Victoria pragensis

Victoria pragensis

7.7. 2017 - Na piazzettě Národního divadla vyrostla instalace Victoria pragensis, chce upozornit na historické dědictví léčivých rostlin a na roli zeleně v městském designu

Pokud se tento měsíc vydáte na piazzettu Národního divadla, zcela jistě narazíte na zelenou instalaci Victoria pragensis. Botanický labyrint z téměř tisíce rostlin, skrývá několik desítek rostlin, které se po celém světě využívají pro své léčivé účinky. Autoři instalace – kolektiv Hænke spolu s architektem Jurášem Lasovským – tak chtějí upozornit na historické dědictví medicíny, a na roli zeleně v městském designu. Akce, která se koná ve spolupráci s Národním divadlem, potrvá do 3. srpna.

Instalace Victoria Pragensis je dočasnou krajinou v městském prostoru. Je to krajina z téměř tisíce rostlin dohromady vytvářejících měkké zelené kontury, které kontrastují s okolními budovami Národního divadla. Zásadně tak mění prostor náměstí a vytváří "les rostlin" obklopujícího každého návštěvníka,“ vysvětluje svůj koncept Juráš Lasovský, který již pátým rokem žije a pracuje v Kodani.

V botanickém labyrintu se mohou kolemjdoucí zastavit a zamyslet nad funkcí zeleně ve veřejném prostoru. V instalaci ale najdou i několik desítek rostlin, které se po staletí využívají pro svoje léčivé účinky. Se stále zvyšujícím se zájmem o udržitelný životní styl se mnoho lidí vrací k tradicím přírodní medicíny jako k šetrné alternativě k syntetickým lékům. Ne vždy jsou ale dostupné informace vědecky ověřené a přírodní léčiva jsou často nesprávně aplikována. Proto vznikl projekt Hænke, který se pod vedením mezinárodních odborníků snaží bořit tyto mýty skrze propojování vědeckých oborů jako je etnobotanika, fytoterapie a farmakognozie s uměním, designem a kulturou.

Instalace Victoria pragensis svým názvem odkazuje na objev největšího leknínu na světě, Victoria amazonica, který v roce 1801 učinil český botanik Tadeáš Haenke, jeden z prvních, kdo vědecky popsal exotickou floru latinské Ameriky. Haenke, jemuž se také občas přezdívá „český Humboldt“, se na přelomu 18. a 19. století zúčastnil několika významných zaoceánských expedicí, během nichž popsal velké množství nových léčivých rostlin pocházejících především z Latinské Ameriky. Zemřel v bolivijské Cochabambě v roce 1816.

Akce se koná ve spolupráci s Národním divadlem v rámci projektu Piazzetta 24/7, za laskavé podpory Městské části Praha 1. Nad událostí převzala záštitu Eliška Kaplický Fuchsová, zastupitelka Hlavního města Prahy.

Victoria pragensis

1. července 2017 – 3. srpna 2017

Piazzetta Národního divadla (náměstí Václava Havla), Praha

www.victoriapragensis.com

bez autora