NEFESTÍK

NEFESTÍK

16.6. 2017 - Nefestík -„za málo peněz hodně muziky“....

Benefiční festiválek nezávislé hudební, filmové a divadelní tvorby Nefestík se bude v letošním roce konat o víkendu 23. - 25. června v Nepomuku na Zelenohorské poště. Představí se na něm téměř dvě desítky kapel, množství DJů i několik divadelních souborů.

Letos to bude již poosmé, co se v jihozápadočeském městečku Nepomuku odehraje tato svérázná a pestrá přehlídka nekomerční hudby, neprofesionálního divadla a studentských filmů. Celá akce se uskuteční téměř v centru města v atraktivním areálu původně barokní Zelenohorské pošty, kde dnes sídlí mj. muzeum veteránů Na místě nebude chybět venkovní scéna s živou hudbou a divadlem, čajovna s komorním kinosálem, bar s DJem za gramofony, zahradní výčep s ohništěm i undergroundová elektronická tančírna ve sklepení, letos rozšířena o vlastní bar. Stejně jako v loňském ročníku bude i letos program obohacen o různé workshopy. I ležení bude možné rozbít přímo v místě konání, a to na tábořišti na pastvě za domem, které disponuje vlastní kadibudkou. Připraveny budou i další zajímavosti. Pořadatelé očekávají, jako obvykle několik set návštěvníků. Vzhledem k množství vystupujících si tak festival zachovává komorní až rodinnou atmosféru. A to i díky komunitnímu způsobu realizace celého projektu.

Hlavním mottem Nefestíku je objevování nových jmen a mladých talentů, dramaturgie festivalu se snaží představovat publiku zajímavé novinky na nezávislé kulturní scéně, a to nejen z českého jihozápadu. Pokud se v programu zjeví nějaký časem prověřený projekt, jde opět, až na pár stálic, o novinku alespoň v místním, nepomuckém, měřítku.

Letošní ročník bude netradičně rozdělen do tří zcela rozdílných dnů. Retro pátek přivítá staré známé, a to plzeňské kapely Positive Mind, Los Gádžos a P.V.A. Z retro konceptu vybočuje klatovské funk-ska uskupení Třískáč, které je naopak novým objevem a zejména pražská heavydubová či parta Shaak-Attack, která venkovní program zakončí.Sklepení roztančí legendární DJ Monge s jeho Radical Discoteque. Na baru potom vystoupí zbrusu nový pražský projekt Vůdůkrů kombinující reggae, hip-hop, dancehall a blues v podání frontmana Bow Wave Emzy, MC DéMony a hlavně nefestíkové stálice Selectora Boldrika, který plynule přejde do jeho klasické duplatové reggaetéky. Inspirativní sobota bude zaměřena především na nové talenty. Po roce nás opět navštíví reggae-soulová zpěvačka Bechy, tentokrát i s její novou kapelou Force Major. Další novinkou je plzeňská crossoverová kapela Myotox a také stále populárnější Kapitán Demo s jeho jedinečnou hip-hopovou show. Sobotní noc ve sklepení bude pod taktovkou několika DJs s širokým žánrovým záběrem. Reggae neděli rozhoupou pohodovými tóny kapely Chichimeků, ExT Band a Jahtec Jammin‘ Job.

Pásmo improvizovaných skečů předvede v Nepomuku zbožňovaná Divadelní jednota Brázda, své absolventské představení představí studenti Ateliéru dramatické výchovy při Katedře pedagogiky FPE ZČU v Plzni a nebudou chybět ani loutková představení pro malé i velké diváky. Filmová sekce bude tvořena zejména čerstvými snímky z pražské FAMU a pracemi studentů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka, které doplní neprofesionální filmy z české i zahraniční produkce. Hlavními snímky festivalu bude film o kapele Psí vojáci Takovej barevnej vocas letící komety a dokument Selský rozum o českém venkově, státní politice a podnikání Andreje Babiše.

Na akci se budou točit výborná piva z poličského pivovaru i několika regionálních minipivovarů a podávat poctivé regionální potraviny, na své si přijdou zejména vegetariáni a vegani, ale ošizeni nebudou ani milovníci kvalitních uzenin – součástí výčepu u táboráku bude „buřtotéka“ – tedy nabídka špekáčků hned z několika malých regionálních řeznictví.

Vstupné bude, jako tradičně dobrovolné. A akce je opět benefiční. Tentokrát poputuje výtěžek na pomoc obětem válečných konfliktů. Konečně akci pořádá z.s. Nepal.

Nefestík se koná s finanční podporou Plzeňského kraje a města Nepomuku.

Kompletní program Nefestíku naleznete na webuwww.nefestik.cz

bez autora