R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
07:30 - 18:00
on-line přehrávač
MIROSLAV ŠAŠEK VE VILLE PELLÉ

MIROSLAV ŠAŠEK VE VILLE PELLÉ

10.5. 2017 - Výstava světoznámého ilustrátora Miroslava Šaška, autora světových průvodců To je … Zn. Nejen pro děti ...

V Galerii Villa Pellé odstartovala výstava světově proslulého malíře a grafika Miroslava Šaška s názvem M. Šašek let č. 59/74. Autor sedmnácti fenomenálních obrázkových cestopisů po světových metropolích a zemích To je…, světoběžník a cestovatel Miroslav Šašek většinu svého života prožil v zahraničí. Ve svých průvodcích, jako jsou například To je Paříž, Londýn, Řím, New York a další, zachytil s humorem sobě vlastním a v odvážně propracovaném detailu dynamiku moderní doby šedesátých a počátku sedmdesátých let. Výstavu nadčasových ilustrací, kreseb a velkoformátových pláten doplní animované, kreslířské i rozhlasové záznamy autora, který mimo jiné v padesátých letech pracoval v české redakci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.

Výstava M. Šašek let č. 59/74 ilustrátora, malíře a spisovatele Miroslava Šaška v Galerii Villa Pellé v Pelléově 10 poběží od 24. dubna do 7. července 2017. Doplní ji bohatý doprovodný program s tvůrčími dílnami pro děti. Expozice vznikla ve spolupráci s Nadací Miroslava Šaška. Více informací na www.villapelle.cz.


Miroslav Šašek (*1916 - † 1980), který by v minulém roce oslavil sté narozeniny, laskavým a vtipným způsobem zaznamenával běžný život, historii i architekturu měst jako jsou Paříž, Londýn, Řím, New York, Mnichov, Benátky, Honkong a řadu dalších. Jedinečný koncept knih světově proslulých průvodců, pečlivost při sbírání a zpracování námětů, a především humor tvoří z díla Miroslava Šaška moderní klasiku a z jejich autora jednoho z našich nejproslavenějších světových ilustrátorů.

Po studiích architektury a školy kreslení a malování u profesora Otakara Blažíčka se Miroslav Šašek živil jako novinář, ilustrátor i jako tvůrce loutek. V roce 1947 odešel do Paříže na École des Beaux Arts, kde už také jako odpůrce komunistického režimu v emigraci zůstal. Živil se jako reklamní grafik, architekt a později pracoval v české redakci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. V Paříži začal v roce 1957 tvořit první knihu ze série cestopisů. Za své dílo ilustrovaných průvodců světových metropolí „This is…“ získal řadu ocenění, mimo jiné čestný klíč od města San Francisco a zápis na čestnou listinu IBBY. Jeho průvodce po Londýně a New Yorku získaly ceny za nejlepší ilustrované knihy New York Times. Podle čtyř knih (New York, Izrael,  Benátky, Irsko) byly natočeny filmy. Jeho knihy děti i dospělé už více než padesát let. Dílo Miroslava Šaška je dnes součástí českých i zahraničních sbírek, o jeho popularizaci se nyní stará Nadace Miroslava Šaška.

DOPROVODNÉ PROGRAMY:


Stále, 25. 4. – 7. 7., 13:00 – 18:00
ROZHLASOVÉ STUDIO


4. 5., 18:00
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Jurajem Horváthem


7. 5., 15:00 – 16:00
DÍLNA MINUTOVÝCH AUDIOHER


13. 5., 15:00 – 16:00
LOTERIE – POZNEJ SVĚT!

21. 5., 15:00 – 16:30
CESTA KOLEM SVĚTA ZA 1,5 HODINY!


4. 6., 15:00 – 16:30
BOJÍTE SE TUŽKY?


8. 6., 18:00 – 22:00
VEČER-KNIHY-TERASA


11. 6., 15:00 – 17:00
PRŮVODCE PRO DOBRODRUHY s ULTRAFUN


18. 6. 13:00 – 17:00
VR KOSMOPOLITA


Více informací: www.villapelle.cz

Galerie Villa Pellé

Novorenesanční objekt v rezidenční části Prahy 6, obklopený unikátní historickou zástavbou, umístěný v klidové zóně a zároveň výborně dostupný, je ideálním prostorem pro kulturní a společenské události rozmanitého charakteru. Program nekomerční galerie Villa Pellé se v dlouhodobé perspektivě věnuje zejména kresbě a ilustraci jako svébytnému médiu, které v současné době nabývá mnoha nevyzpytatelných forem a které je základem tvůrčího procesu umělců všeho zaměření a dob. Charakter galerie dovoluje pohyb mezi žánry a zároveň garantuje kvalitu výběru. Neopominutelnou součástí galerijní dramaturgie je i kreativní prvek, pravidelně se konající tvůrčí dílny. Cílem činnosti Galerie Villa Pellé je zařadit se svými aktivitami mezi významné výstavní prostory Prahy

Porte
Spolek Porte navázal na činnost společnosti Arbor vitae societas, která v letech 2006 – 2011 uspořádala řadu významných českých i zahraničních výstav /Bruselský sen - Československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let, Galerie hlavního města Prahy – Městská knihovna, 2008; Slovenská národná galéria v Bratislavě, 2009; Kája Saudek, České centrum Praha, 2009 – 2010; 200dm3 dechu, Zlín - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 2010; 200dm3 dechu - Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Památník národního písemnictví – Letohrádek Hvězda, 2010; František Skála -  Skutečný příběh Cílka a Lídy, The Comic strip Center v Bruselu a Rock Aid v Českém centru v Bruselu, 2010; Dekadence – Bohemian Lands 1880 – 1914, Bruselská radnice, Belgie, 2010; Plastique ludique, muzeum Les Arts Décoratifs, Paříž, 2011/. Samostatně se podílelo se na výstavě Růžena – Příběh malířky Růženy Zátkové v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2011 a o rok později na velké mezinárodní přehlídce street artu Městem posedlí v Městské knihovně Galerie hlavního města Prahy. Od října 2014 je spolek provozovatelem Galerie Villa Pellé (Petr Nikl – Švábení; Ivana Lomová - Obrazy z ložnice; Městosvět – Město a jeho svět v ilustraci pro děti; Jan Kaláb – Extra; Aleš Veselý – Bez začátku, bez konce, Vize a představy z posledních let; Anna Neborová – Studio Dechem; Splendid Isolation; Ornament, světlo a kaligrafie).

bez autora