ZÁŘÍCÍ MĚSTO NA ČERNÉM MOSTĚ

ZÁŘÍCÍ MĚSTO NA ČERNÉM MOSTĚ

19.4. 2017 - Víte, kdy vaří, kdy se hádají a kdy se jim rozbrečí dítě? Zářící město ukazuje sousedský život v paneláku...

Divadelní představení Zářící město se koná ve dnech 26. a 27. dubna v Praze na Černém Mostě. Multimediální představení s videomappingem se odehrává přímo v prostorách panelového domu a třicet let po revoluci se provokativně ptá: Jak se žije v paneláku? Představení bude uvedeno společně s procházkou a antropologickým výkladem o současném životě na sídlišti.

Experimentální představení je inspirováno studií architekta Courbusiera, který ve svém konceptu Zářícího města snil „o bydlení v zeleni pro každého“. Jak se tento sen podařilo naplnit, sledujeme na příběhu tří obyvatel panelového domu. Představení využívá netradiční metody tříkanálových sluchátek, kdy diváci mohou volně přepínat mezi příběhy a sami si tak utvářet vlastní neopakovatelné představení. Každý divák se tak stává režisérem vlastního zážitku.

„V paneláku sdílíme sousedskou intimitu hlavně skrze zvukové zážitky. Neustále víme, kdo je doma, kdo vysává, kdo se kouká na televizi a komu se rozbrečelo dítě. Právě to nás inspirovalo k využití sluchátek jako hlavního principu představení.“ říká Jan Mocek, režisér představení. V představení vystupují herci Irina Andreeva, zakladatelka legendárního Teatr Novogo Fronta, režisér a performer Jakub Folvarčný a herečka Marie Švestková. „Všichni, co se na projektu podíleli, vyrůstali v paneláku. Vycházíme z vlastní sdílené zkušenosti, kterou s námi má vlastně třetina obyvatel Česka,“ komentuje výběr realizačního týmu Jan Mocek.

Před začátkem představení dostanou diváci šanci zúčastit se procházky po sídlišti s antropologickým výkladem Michala Lehečky z AntropoPictures a dozvědět se tak více o současném životě na sídlišti. Lidé, pěšiny, větráky kolektorů, klepadla, věšáky na prádlo, hradby paneláků. To je duch sídliště. Se všemi milovníky socialistické bytové výstavby se sejdeme v 19:00 u konečné stanice metra Černý Most (u fontány) odkud se pozvolna vydáme objevovat nenápadné projevy kooperace člověkem a jeho prostředí.“ zve na procházku Michal Lehečka.

Představení vzniklo v dubnu 2016 ve spolupráci Prahy 14 kulturní a spolku Six Houses. Jeho uvedení vzbudilo velkou pozornost a projekt byl následně představen na Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni. „Projekt Zářící město přichází s originálním konceptem, táže se, kde končí veřejné a začíná intimní, hledá specifika života ohraničeného panelovou příčkou a okny, do nichž je vzrušující nahlížet.“ píše o projektu Marcela Magdová z Taneční Zóny. Režisér Jan Mocek na sebe poprvé upozornil kontroverzním představením se skupinou FKK: Tanz im Quadrat, které bylo oceněné jako Projekt roku na festivalu Next Wave a Sukces měsíce Divadelních Novin. Posledním projektem Jana Mocka a Táni Švehlové je videowalk Play Maeterlinck připravený pro Činohru Národního divadla jako doprovodný program k představení Modrý pták.

Představení Zářící město se koná 26. – 27. dubna, začátek ve 20.30h. / Délka představení: 40 minut. Vhodné od 9 let.

Vstupné 70/100kč. Předprodej GoOut.cz / Představení je kapacitně omezeno počtem sluchátek, proto doporučujeme včasnou rezervaci na GoOut.cz:
https://goout.net/cs/listky/zarici-mesto/vhcb/

Start a vyzvednutí sluchátek:
Plechárna Černý most. Bryksova 1002/30, 198 00 Praha 14

Informace na
tana.svehlova@gmail.com nebo 734 445 137.

Více na Facebooku:
https://goo.gl/kYrlbr
http://praha14kulturni.cz/

http://www.plecharnacernymost.cz/

http://www.sixhouses.net/

http://zaricimesto.blogspot.cz/

bez autora