R1 Goat
Právě hraje:
RAO UPPALURI
06:00 - 09:00
on-line přehrávač
ZKOUŠKA DOSPĚLOSTI NA AEROVODU

ZKOUŠKA DOSPĚLOSTI NA AEROVODU

12.4. 2017 - V Cannes oceněné morální drama Zkouška dospělosti v českých kinech na Aerovodu...

Ve čtvrtek 13. dubna do českých kin zamíří jeden z nejvýraznějších filmů loňského festivalu v Cannes, nekompromisní drama o lidském svědomí Zkouška dospělosti (Graduation, Rumunsko/Francie 2016) rumunského režiséra Cristiana Mungia. Kromě ceny za nejlepší režii v hlavní soutěži festivalu si drama vysloužilo také množství superlativů od zahraničních i českých kritiků. Příběh otce, který se za cenu kompromisů snaží zajistit své dceři lepší budoucnost, je podle Screen International tak „živoucí, až při něm divák zapomene, že se dívá na film“. Po uvedení na MFF Karlovy Vary a festivalu Be2Can proběhla slavnostní premiéra Zkoušky dospělosti v rámci 24. Dnů evropského filmu. Již ode dne premiéry budou mít diváci možnost zhlédnout Zkoušku dospělosti legálně online na VOD portálu Aerovod.

 

Jednoho dne se stanete rodičem. A tehdy si začnete klást otázky. Co máte svým dětem říkat? Na co je připravujete? Vedete je cestou kompromisů, nebo se snažíte, aby byli za každou cenu zásadoví, protože jsou teprve na začátku cesty a ještě nikomu nic nedluží? A na jaký svět je připravujete – na ten, ve kterém jste vyrůstali vy, nebo na ten, co je za hranicemi? Na skutečný, nebo na ideální? Co byste je měli naučit: bojovat ze všech sil za své pohodlí, nebo také respektovat ostatní a prát se za jejich hodnoty? Světí účel prostředky?“," říká o filmu jeho režisér, Cristian Mungiu.

Jako lékař a občan se Romeo těší úctě obyvatel malého města v Transylvánii. Jeho pověst se začne hroutit, když se ve snaze zajistit nadané dceři lepší budoucnost zaplete do řetězce služeb a protislužeb a ztratí tvář i před svou rodinou. Drama o kompromisech, osobní morálce a podstatě rodičovství je po 4 měsících, 3 týdnech a 2 dnech dalším filmem Cristiana Mungiu, který si odnesl ocenění z hlavní soutěže v Cannes (Nejlepší režie) a pro mnohé kritiky patřil k tomu nejlepšímu, co festivalový ročník 2016 nabídl.

O režisérovi Cristianu Mungiovi

Cristian Mungiu je rumunský spisovatel a režisér. Narodil se v rumunském Iasi v roce 1968. Než začal studovat filmařinu, pracoval jako učitel a novinář pro noviny, rozhlas a televizi. Jeho první film Západ (Occident, 2002) měl premiéru v rámci sekce Quinzaine des Réalisateurs na festivalu v Cannes v roce 2002 a v Rumunsku se stal diváckým hitem. Jeho druhý celovečerní film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (4 luni, 3 săptămâni și 2 zile, 2007) získal v roce 2007 v Cannes Zlatou palmu. Později byl tento film oceněn jako nejlepší film ještě dalšími mezinárodními asociacemi filmových kritiků. Vyhrál také cenu Evropské filmové akademie za nejlepší film a nejlepší režii. Mungiu se do Cannes vrátil po dvou letech jako scenárista, producent a jeden z režisérů kolektivního povídkového filmu Příběhy ze Zlatého věku (Amintiri din epoca de aur, 2009) a v roce 2012 jako scenárista a režisér snímku Na druhé straně kopců (După dealuri, 2012), který byl oceněn za nejlepší scénář a nejlepší ženský herecký výkon. V roce 2013 byl na MFF v Cannes členem poroty. Zkouška dospělosti je jeho pátým filmem.   

www.aerofilms.cz

bez autora