R1 Goat
Právě hraje:
VELKÁ SEDMA
09:00 - 11:00
on-line přehrávač
AFTERPARTY V DIVADLE ARCHA

AFTERPARTY V DIVADLE ARCHA

17.3. 2017 - Co dnes znamená Havlův odkaz pro Evropu? Může vzniknout nové spojenectví? A jak by vypadala krajina Adama a Evy na dnešní politické scéně? Tyto otázky otvírá nová hra vlámského dramatika Pietera De Buyssera Afterparty, která vznikla pro Divadlo Archa. Premiérová série představení tohoto koprodukčního projektu s Vladimírem Javorským a Christelle Cornil v hlavních rolích proběhne od 22. do 24. března.

Pieter De Buysser / Divadlo Archa – Afterparty
22. – 24. března, premiérová série

Hra naší doby,
popsong našich duší,
afterparty našich rituálů.

Je pět ráno, Pražský hrad. Ráj je daleko. Ceremoniář Jan Ptáček, kterého najal už dávno zmizelý, milovaný, moudrý prezident, nadzdvihne ubrus a objeví pod ním úřednici EU Fanny Racine. Něco se vymklo z rukou. Něco se ale zase může kouzlem v dobré obrátit. Nu, dobrá tedy, dobrá, ale co to je, to dobro? A co je živým odkazem Václava Havla pro současnou společnost?

Ve své tvorbě Pieter De Buysser promýšlí a zpochybňuje současnou každodennost, přičemž pozorně sleduje soudobá společenská, politická a obecně lidská témata. V každém ze svých vyjadřovacích prostředků – ve filmu, próze, dramatu, eseji, politických projevech a akcích, hledá De Buysser novou cestu, jak se navrátit k velkým příběhům a utopiím.

Prvotní impuls ke vzniku inscenace dal ředitel Archy Ondřej Hrab. „Když jsme před dvěma lety začali uvažovat s vlámským dramatikem Pieterem De Buysserem o potřebě pohlédnout na odkaz Václava Havla z evropské perspektivy, netušili jsme, jak radikálně se svět v následující době promění. Jak rychle společnost přijme hru na to, že lži jsou jen „alternativní fakta“, že naše země budou lepší, když kolem nich postavíme ploty nebo zdi. Vypadá to, že znakem těch, kteří se snaží o nový řád světa, ať je to Boris Johnson, Geert Wilders či Donald Trump, je odbarvená kštice. Co by proti nim zmohl Havlův knír? Jak bránit hodnoty, které Havel zastával? Hru jsme nazvali Afterparty. Nejde však jen o narážku na Havlovu Zahradní slavnost, která se do angličtiny překládá jako Garden Party, ale o situaci, v níž se nacházejí protagonisté hry stejně jako my všichni. Zdá se, že velký večírek svobody a demokracie je u konce. Co bude následovat, až se ráno probudíme? Pieter De Buysser spolu s Vladimírem Javorským a Christelle Cornil pro nás připravili výlet do blízké budoucnosti. Najdeme tam spolu s nimi řešení? Probudí nás duch Václava Havla?“

Pieter De Buysser doplňuje: „Havel je mnohdy prezentován jako maskot triumfu kapitalismu nad komunistickou totalitou. Přitom on sám nás výslovně varoval před tím, že vítězové studené války se mohou snadno začít velmi podobat svým bývalým protivníkům. Havel nejenže prozíravě diagnostikoval politické patologie a ostře před nimi varoval; navrhl také různé způsoby odboje proti nim. To všechno zvládl dělat nekonvenčně a velmi chytře. Snažil se „žít v pravdě“. Havel načrtl „jakýsi zárodečný předobraz či symbolický mikromodel oněch smysluplnějších ‚post-demokratických‘ politických struktur, které by mohly zakládat lepší uspořádání společnosti.” Afterparty je divadelní hra, a tak má úplně jiný kontext; přímé politické významy živému uměleckému dílu překážejí. Celá hra je ovšem plná odřezků politických střetů a ideologií. Chtěl jsem se vymanit z rituálů politických blábolů a čelit problémům přímo, jasně, čistě. Zároveň používám hry, hrátky, lži, podvody, krásu, poezii, velmi lidské pocity, porozumění a nedorozumění“.

Pieter De Buysser (*1972) je holandsky píšící spisovatel, žije a pracuje v Bruselu. Jeho román Řezači kamene vyšel v červnu 2016 česky v nakladatelství Argo. Jeho díla získala ocenění v několika evropských zemích, on sám bývá označován za „fenomén vlámského divadla“ či „vypravěče 22. století“. Jeho práce byla popsána jako „hold kritickému myšlení, humoru a vypravěčskému umění“ (Cobra, Belgie), v němž se „magicky snoubí poetika a politika“. (Le Temps, Švýcarsko). De Buysser je autorem více než 25 textů pro divadlo a film, vedle toho režíroval mezinárodně uznávaná divadelní představení Book Burning (Pálení knih)Landscape with Skiproads (Krajina na přeskáčku)Immerwahr a Afzal. První tři jmenované inscenace uvedlo Divadlo Archa, jehož je v sezóně 2016/2017 mezinárodním rezidentem.

Text a režie: Pieter De Buysser
Projekt vznikl na základě konspirace Ondřeje Hraba a Pietera De Buyssera.

Účinkují: Christelle Cornil a Vladimír Javorský
Dramaturgie: Esther Severi
Scéna: Herman Sorgeloos
Kostýmy: Anne-Catherine Kunz
Česká překlad: Magda de Bruin Hüblová
Anglický překlad: Miles O´Shea
Francouzský překlad: Martine Bom

Uváděno v češtině a francouzštině s anglickými titulky.

www.archatheatre.cz
pieterdebuysser.com

Vstupenky za 290,- / studenti a senioři za 150,- Kč jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa a síti GoOut.

bez autora