SVĚT KNIHY PRAHA 2015

SVĚT KNIHY PRAHA 2015

5.5. 2015 - 21.ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy proběhne od 14. do 17. května.

místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha - Holešovice
ve dnech 14. - 17. května 2015
Pořadatel:
Svět knihy, s.r.o., odborný garant Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Čestný host –Egypt

Čestným hostem letošního ročníku je Egypt, který českým čtenářům představí jak svou kulturní historii, tak především současnost s mottem „Poznejte Egypt po dvou revolucích“. Egyptská delegace čítá na téměř dvacítku spisovatelů a dalších osobností egyptské kultury

Literární diaspora a Češi ve světě
Téma, jež má upozornit na ty, kdo žijí či žili mimo Českou republiku, a přesto nezapomněli na svou rodnou zem.Vybrané osobnosti budou prezentovat svou tvorbu či besedovat o svém životě a tvorbě zpoza hranic vlasti. Někteří z nich budou představeni v dokumentárních filmech či audionahrávkách.

Především pro rodiče s dětmi či učitele se třídními kolektivy je připraven program k tématu Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře. Program zahrnuje výstavy, autorská čtení, prezentace ilustrátorů či výtvarné dílny v prostoru nazvaném Klub knižních šampionů či v sále Rosteme s knihou.Na některých pořadech či výstavách se podíleli odborníci například z Mezinárodní knihovny pro mládež v Mnichově (projekt Bílé vrány), České sekce mezinárodní IBBY, dále Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež a samozřejmě autoři a vydavatelé dětské literatury v České republice i v zahraničí.

Fantasy
& Sci–fi
Letos ještě obsáhlejší programová část věnovaná oblíbeným žánrům je připravována především ve spolupráci s časopisy Pevnost a XB-1. Její součástí budou čtení, výstavy, debaty i kolektivní prodejní místo nakladatelů. Pořadům zaměřeným na fantasy a sci-fi bude opět vyhrazen speciální prostor v pravém křídle Průmyslového paláce.

Téma Fotografie a kniha připomene fotografickou publikaci jako součást knižní kultury propojující vizuální a polygrafické umění. Program nabízí setkání s fotografy či knižní i fotografické výstavy.

Počtvrté se na veletrhu prezentují také antikváři, Jednak zopakují úspěšnou Literární míli s desítkami tisíc knih a dále připravili zajímavou výstavu Knižní obálky, vazby a ilustrace z díla Josefa Čapka.

Das Buch program představující na veletrhu tvorbu současných německy píšících autorů. Společně jej připravují, letos již podeváté, tři instituce: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v Praze. Letos má program cílit především na mladé čtenáře.

V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu probíhá tradičně projekt Noc literatury, čtení překladů z evropských literatur,jenž pořádá České centrum Praha ve spolupráci s kulturními organizacemi sdruženými v projektu EUNIC. V letošním roce se uskuteční na území MČ Praha 6 dne 13. května 2015.

Ceny předávané na veletrhu (výběr)

Cena Jiřího Theinera

Cenu Jiřího Theinera uděluje společnost Svět knihy, s.r.o. žijící osobnosti či instituci, jež se svou prací významně podílí na šíření a propagaci české literatury v zahraničí. Stálým čestným členem komise je syn Jiřího (George) Theinera a donátor finanční prémie Pavel Theiner. V roce 2015 cenu obdrží běloruský bohemista Sjarhej Smatryčenka.

Souboj čtenářů - soutěž ve znalosti obsahu knih -
literární soutěž pro šesté třídy základních škol. Počet účastníků on-line předkola se letos opět zvýšil na 69 třídních kolektivů napříč republikou, do Prahy na finále přijedou žáci z Orlové, Šumperka, Třince a Prahy 4 a 9.

Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih – Rosteme s knihou

Literární soutěž „Kniha v hlavní roli“

Celkem bylo do soutěže zasláno 2 506 žákovských a studentských literárních prací.

Svět knihy, s.r.o. 

Cena Jiřího Ortena

Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Knihkupecký žebříček

Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Slovník roku 2015

Jednota tlumočníků a překladatelů

Anticena Skřipec

Obec překladatelů

Ceny Akademie science-fiction, fantasy a hororu(20. ročník)

Akademie science-fiction, fantasy a hororu

Udílení cen Audiokniha roku 2014

Asociace vydavatelů audioknih, AUDIOTÉKA.CZ

Dunaj na Vltavě 3

Svět knihy, s.r.o. ve spolupráci s Mosty – Gesharim, o.z. a Anasoft literou

Svět knihy ve filmu 10. – 17. 5.,
15. ročník, 19 filmových představení

Filmová přehlídka představující díla inspirovaná knižními předlohami světové literatury. V letošním roce se bude promítat již tradičně v kině Atlas a v kině Ponrepo, dále ve Francouzském institutu a přímo na veletrhu.

Svět knihy na jevišti 10. 4. – 15. 5.,
12. ročník, 37 divadelních představení

Přehlídka současných divadelních představení v repertoárech divadel inspirovaných vybranou tématikou. Letos se zapojilo 19 divadel z celé republiky.

SVĚT KNIHY PRAHA 2015 v číslech

Statistika literární festival:
Počet účinkujících: 565
Počet programů: 477
Počet výstav: 26
Počet filmových představení: 19
Počet divadelních představení: 37
Počet zemí a regionů – účinkující na programech: 30

Ázerbájdžán, Bělorusko, Bulharsko, Dánsko, Egypt, Finsko, Francie, Chile, Chorvatsko, Itálie, Izrael, Jižní Korea, Kongo, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Srbsko, Sýrie, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Ukrajina, USA, Velká Británie

Statistika veletrh:

Počet vystavovatelů: 393
Počet stánků: 194
Plocha: 3.009 m2
Počet zemí a regionů - vystavovatelé: 25

Ázerbájdžán, Česká republika, Čína, Dánsko, Egypt, Finsko, Francie, Izrael, Kanada, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Tchaj-wan, Ukrajina, USA, Velká Británie

Celkem na veletrh a festival přijíždějí hosté z 35 zemí světa.

Více informací ZDE.

bez autora